Archiwum 19 października 2015


paź 19 2015 kakao na zdrowie
Komentarze: 0

 KAKAOWY NAPÓJ DAJĄCY DOBRY START

 

 

pijmy,jedzmy kakao

Kakaowiec głownie występuje w trzech różniących sięaromatem odmianach:

 

• Criollo - pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów, jest najpełniejsza w smaku, ale teżnajrzadsza, delikatna i trudna w uprawie, a przez to najcenniejsza;

 

• Forastero - najbardziej popularna, wytrzymała odmiana, o mocno czekoladowym, ale krótkotrwałym smaku;

 

• Tinitario - uprawiana na Trynidadzie, jest krzyżówkąCriollo i Forastero.

 

 

Kakaowiec, to gatunek drzewa z którego otrzymywane sącenne ziarna kakao. Roślina z rodziny ślazowatych (Malvaceae), pochodzi z górnej Amazonii w Ameryce Południowej, lecz obecnie uprawiana jest w klimacie tropikalnym, w pasie 9 stopni na północ i południe od równika w Ameryce, Afryce i Azji.Łacińska nazwa nadana przez Linneusza oznacza dosłownie napój bogów (z gr. Theos = bóg + broma = napój, pokarm) i nawiązuje do prekolumbijskich wierzeńo boskiej genezie rośliny, której leczniczo-magiczne właściwości wyróżniały jąspośród innych surowców.

Drzewko kakaowe jest niewielkim drzewem z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym i rozłożystąkoroną. Kakaowiec ma podłużne jajowate i skórzaste liście oraz żółtawe kwiaty, z których wyrastająowoce podobne do ogórków. Mająone do 20 cm długości i ważądo 0,5 kg. Kiedy sąniedojrzałe mają5-cio komorowąbudowę, w miarędojrzewania ściany między komorami śluzowaciejątworząc jednolitączerwonawą, kwaskowatąi soczystąmasę, w której wnętrzu kryjąsięduże nasiona. Owoce zawierająich od 20 do 30, sąone białe i dopiero po suszeniu przybierająbarwęczerwonobrunatną.

Pierwsze kwiaty i owoce pojawiająsięjużna roślinach 3-letnich, jednak nie dopuszcza siędo ich rozwoju, zbierając pierwszy plon dopiero w 5 roku życia rośliny.

 Największy plon daje Kakaowiec między 10 a30 rokiem życia, aczkolwiek może on żyćnawet 100 lat. Do masowego kwitnienia dochodzi dwukrotnie w ciągu roku, a owoce dojrzewająpo 5-8 miesiącach od zapylenia kwiatów.

Dojrzałe podłużne owoce zawierają pokilkadziesiąt ziaren zbiera sięręcznie obcinające je nożem lub specjalnymi nożycami. Następnie otwiera sięje nożem i wydobywa miąższ z nasionami, który składa sięna hałdy, gdzie ulega fermencjacji. Podczas tego procesu pulpa rozkłada się, a w nasionach zachodząbardzo ważne zmiany - znikająsubstancje gorzkie, natomiast w skutek utleniania powstająbrązowe barwniki i specyficzny aromat.

Po około czterech dosześciu dni  fermentacji nasiona siępłucze i poddaje dalszej przeróbce –w pierwszej kolejności suszenie ,następnie poddaje procesowi  prażenia, podczas którego odpada łupina nasienna, a pozostaje samo wnętrze nasienia, które zostaje zmielone, a ze względu na dużązawartośćtłuszczu (do 55%) powstaje z niego półpłynna masa, z której po dodaniu sproszkowanego mleka, cukru i różnych przypraw, otrzymuje sięczekoladętwardą.

W celu otrzymania proszku kakaowego z masy tej ekstraktuje siętłuszcz w wyniku tłoczenia przez specjalne filtry, na których osadza sięwytłoki. Wytłoki te rozdrabnia sięażdo uzyskania miałkiego, pulchnego proszku - kakao

 

 

Nasiona kakaowca zawierająponad 50% tłuszczu, 20% białka, 12% węglowodanów (skrobi), 4% składników mineralnych oraz alkaloidy – teobrominę1,8% (substancja pobudzającączynnośćserca oraz rozszerzającąnaczynia krwionośne) oraz kofeinę0,8%.i wiele innych o których opiszęponiżej.

Teobromina ma znacznie słabsze działanie pobudzające niżkofeina, ale działa regenerująco na organizm zarówno po wysiłku fizycznym, jak i psychicznym. Kakao zawiera równieżnieaktywnąpo spożyciu fenyloetyloaminę(PEA)[1].

Kakao (nah. cacahuatl IPA: [kaˈka.wat͡ɬ] – ziarno kakaowe) – nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako składnik wielu wyrobów ,tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków wiele innych zastosowań.

Nasiona kakaowca charakteryzująsiębogatym składem biochemicznym, gdyżzawierająponad 800 molekuło właściwościach nawilżających, tonizujących, rewitalizujących i regenerujących ogólnie pro zdrowotnych.

 

Ziarna kakaowca zawierają największązawartości minerałów . To najlepsze  źródło magnezu, chromu, dobrze przyswajalnego przez organizm wapnia ,zawiera dużożelaza, najprawdopodobniej jest to najlepsze źródło manganu również sąjednym z najlepszych źródełcynku, miedzi.dla zdrowego metabolizmu w ziarnach kakaowca są zawarte wszystkie potrzebne minerały. Jak również są jednymnajlepszy źródełwitaminy C. Jednak żadna czekolada jej nie zawiera, ponieważwitamine tą niszczy  wysoka temperatura przy produkcji produktu. Dodatkowo ziarno kakaowca zawiera najwyższa dawkęantyoksydantów, a one chroniąnas przed uszkodzeniem DNA, wirusami, rakiem, chorobami skóry i wiele innych .Ziarno kakaowe zawiera wiele bioaktywnych składników, takich jak polifenole (flawanony, antocyjanidy, flawonole, flawanole izoflawony i flawony), teobrominę, fenyloetyloaminę, anandamidy, fenyloalaninęi tyrozynę. Ziarno kakaowca ma wyższązawartośćflawanoli w porównaniu do innych produktów roślinnych. Dzięki tak bogatej zawartości tych substancji wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne.

 

 

 

Kakao jak już pisąłem wyżej to także potężne źródło flawonoidów. Flawonoidy, sąto substancje pochodzenia roślinnego, posiadające zdolnośćdo niszczenia wolnych rodników (które powodująśmierćzdrowych komórek i mogąwywoływaćróżne mutacje), przez co stanowiąpotężnąbrońw walce z rakiem.    Codzienna dawka kakao pomaga zapobiegaćchorobie wieńcowej, udarowi oraz,niektórym,rodzajom,raka.
Kakao także chroni skóręprzedpromieniowaniem ultrafioletowym. Wysoka zawartośćprzeciwutleniaczy w kakao jest korzystna nie tylko dla organów wewnętrznych, lecz równieżwspaniale przeciwdziała starzeniu sięskóry. Badania wykazały, że ludzie, którzy codziennie, przez kilka tygodni spożywali czekoladę, o zawartości kakao min. 70%, wykazywali większąodpornośćna promieniowanie UV, co przejawiało sięw mniejszej ilości zaczerwienieńi uszkodzeńkomórek skóry.

Magnez zawarty w kakao, reguluje sprawnośćkomórek nerwowych, a cynk i selen zwiększająwydzielanie endorfin – substancji znieczulających, co obniża poziom napięcia i stresu. Kakao wykazuje działanie rozluźniające, odprężające i rozweselające. W kakao znajdziemy Wit. E i B oraz fosfor, potas czy wapńw łatwo przyswajalnej postaci.Jak pisałem wyżej kakao  zawiera teobramine która jest odpowiedzialna za to, że czekolada jest toksyczna dla psów, kotów i innych zwierząt, lecz jest całkowicie nieszkodliwa dla organizmu ludzkiego, a nawet ma pewnąwartośćterapeutyczną. Ten związek chemiczny jest znany ze swojej zdolności do obniżania ciśnienia krwi, rozszerzania naczyńkrwionośnych i poprawiania krążenia.zawiera równieżpewne ilości kofeiny łacznie z teobraminą,  powoduje,że  łączy w zdrowy sposób właściwości kawy czarnej i czarnej herbaty działając ożywiająco i usuwając apatię.

Dobre kakao nie jest jednocześnie toksyczne tak jak czarna kawa i czarna herbata. Amatorom marihuany należy przypomnieć, że w Kakao zwarte są niektóresubstancje te same, co w Konopiach (cannabis), ale w małej, homeopatycznej dawce leczniczej, stąd Kakao zwiększa przepływ energii, lekko rozwesela, działa kojąco i przeciwdepresyjnie likwidując ból po rozstaniach czy innych przykrych przeżyciach emocjonalnych. Fenyloetyloamina,, która częściowo reguluje produkcjęserotoniny. Jest to jeden z powodów, dla których czekolada jest tak często postrzegana jako środek przeciwdepresyjny, który - gdy mamy zły nastrój, od razu sprawia, że czujemy sięlepiej.

 

 

 

 

 

 Dlatego w obliczu tak gwałtownych i niekorzystnych zmian pogodowych, niskiego nasłonecznienia i ciągnących siębez końca opadów deszczu, warto częściej sięgać po kubek ciepłego kakao.Fenyloetyloamina znana jako hormon F wywołuje stany euforyczne, stan poczucia bycia zakochanym, bo to związek wydzielający sięw stanie zakochania. Hormon F powoduje stan uniesienia, wzniosłości, podobnie jak amfetamina, ale bez destrukcyjnych skutków ubocznych charakterystycznych dla długotrwałego zażywania amfetaminy. Na tym polega wyższośćnaturalnej, boskiej medycyny, że skutki uboczne sąwyeliminowane bądźzminimalizowane do stopnia nieszkodliwego.

 

Kakao wykazuje działania pomagające w leczeniu około 100 różnych chorobach i dolegliwościach, dlatego ludzie powinni nauczyćsięcenićten wspaniały naturalny lek i nauczyćprawidłowo go stosować. Odpowiednio przygotowany napój kakao może byćlekiem dla ludzkości na rozmaite jej przypadłości. Nie wolno pićani spożywaćKakao z sacharozą, czyli z białym cukrem, gdyżcukier  w tej postaci powoduje wiele chorób takich jak próchnica, kwasica, zaburzenia trzustki czy problemy z krwiąlub wzrokiem. Kakao spożywać  razem z miodem, któryma cukry naturalne, lecznicze oraz cukrem trzcinowym lub z glukozą, która nie ma destrukcyjnych wpływów trującej zdrowie sacharozy. Nie pije sięani nie spożywa Kakao z mlekiem zwierząt, gdyżtraci wtedy znacznączęśćswoich leczniczych właściwości, a pamiętaćo tych zastrzeżeniach trzeba, tym bardziej, że mleko krowie jest generalnie nieodpowiednie lub szkodliwe dla większości ludzi.

 

Badania potwierdzająkardioochronne działanie kakao – jako źródła związków o charakterze przeciwutleniającym, głównie proantocyjanidyn występujących w postaci monomerów jako katechiny i epikatechiny lub oligomerów katechin i epikatechin jako procyjanidyn, które wykazująkorzystny wpływ na prawidłowąfunkcjęśródbłonka naczyńkrwionośnych, zapobiegająprocesom zapalnym i zakrzepowym, prowadzącym do rozwoju miażdżycy. Działanie przeciwmiażdżycowe związków polifenolowych polega na: – hamowaniu enzymatycznej i nieenzymatycznej peroksydacji lipidów, – obniżaniu poziomu lipidów w osoczu krwi, – uszczelnianiu naczyńkrwionośnych i zapobieganiu przenikania frakcji LDL cholesterolu do ściany tętnic, – chelatowaniu metali biorących udziałw procesie oksydacji frakcji LDL cholesterolu (żelazo, miedź), – hamowaniu proliferacji komórek mięśni gładkich (miocytów), hamując proces przebudowy ściany komórkowej naczyń, – hamowaniu aktywacji płytek, – obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, –zmniejszaniu wytwarzania i uwalniania wolnych rodników przez makrofagi, – hamowaniu mechanizmów naczynio-skurczowych Bogate we flawonoidy kakao poprawia ukrwienie mózgu, pamięćkrótkotrwałąoraz krążenie. Spożywanie kakao o dużym stężeniu flawonoidów szczególnie poleca sięosobom starszym, gdyżmoże ono usprawnićpracęmózgu. Kakao powinny pićtez osoby młode uczące się, osoby pracujące fizycznie jak i umysłowo.

A ich praca będzie znacznie efektywniejsza. Od niedawna znane jest połączenie kakao z wyciągiem z ganodermy. Dzięki temu możemy wzmacniaćNasz organizm każdego dnia oraz skutecznie prowadzićprofilaktykęanty nowotworową. Aby zachowaćzdrowie i siły witalne powinniśmy spożywaćkakao każdego dnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Badacze z Harvard medical school,na czele z Profesorem Normanem Hollenbergiem,analizowali  dietę plemienia Kuna z Panamyi odkryli, że jego członkowie, którzy spożywają40 filiżanek kakao tygodniowo, rzadko chorują, żyjąznacznie dłużej niżinni mieszkańcy Panamy i nie zapadająna demencję. Zdaniem ekspertów sekretem zdrowotnych właściwości kakao jest flawonoid o nazwie epikatechina, który występuje równieżw herbacie, winie i czekoladzie. Według prof. Hollenberga epikatechina jest tak ważna, że należy jąuważaćza cośw rodzaju witaminy.

 

 

 

Naukowcy sąpewni, że kakao, które jest jedynym napojem spożywanym przez tęspołeczność, kryje w sobie tajemnicęich niezwykłej odporności na cztery z pięciu najpowszechniejszych schorzeńcywilizacji zachodnich. Wylew, choroby serca, rak i cukrzyca występowały u przedstawicieli tego ludu rzadziej niżraz na 10 osób. Ian Macdonald, który prowadziłbadania przedstawione Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Rozwoju Nauki, podkreśla, że kakao może poprawićfunkcjonowanie mózgu u osób starszych bądźw przypadkach zaburzeńpoznawczych wywołanych zmęczeniem lub brakiem snu.

Należy jednak pamiętać o bardzo ważnym mianowicie że kakao ma wpływ na obniżenie ph, co sprzyja zakwaszaniu organizmu!

Amerykański pisarz John Steinbeck powiadał, że smutna dusza potrafi zabićszybciej niżzarazki. Kakao i czekolada sąna to znakomitym remedium. Bo czym jest czekolada? Większośćkobiet odpowie natychmiast: lekarstwem na chandrę. To jedna z najbardziej trafnych definicji tego niezwykłego specyfiku, co potwierdza film „Czekolada” z niezapomnianąroląJuliette Binoche

 

Kakao jest uznawane za afrodyzjak. Królowie indiańscy – Aztekowie i Majowie, spożywali napój z ziaren kakaowca przed udaniem siędo haremu. Częste spożywanie gorzkiego kakao, bez dodatków mleka i cukru, pozwala zachowaćerotycznąsprawnośćdo późnej starości.

 

 

Karol Linneusz, twórca m.in. systemu dwuimiennego nazewnictwa biologicznego, nazwałkakaoTheobroma – napojem bogów. Pierwszymi, którzy je uprawiali, byli podobno Olmekowie około 1500 roku p.n.e. Pewne jest, że kakao pochodzi z regionów tropikalnych, zamieszkiwanych później przez Majów. Dane archeologiczne potwierdzająjego obecnośćw rolnictwie Majów od III wieku p.n.e. Genealogia słowa kakao teżbudzi pewne kontrowersje.

 

 

Niektórzy twierdzą, że pochodzi od słowa w języku nahuatl cacahuatl, jednak bardziej prawdopodobne jest, że wyraz pochodzi z języka Majów, którzy pierwsi zrobili z kakao napój.

 

Mówiący językiem nahuatl zamieszkiwali tereny, gdzie kakao sięnie aklimatyzuje, poznali je dzięki kontaktom z Majami dopiero w I wieku n.e. Nazwa w języku Majów brzmi kakau, od kab – gorzki i kau – sok.Dopiero potem kakau Majów przekształciło sięw cacahuatl w języku nahuatl.

 

 

 

Na czekoladowym rauszu

 

Czekolada to mieszanka kakao i masła kakaowego, które jest naturalnym tłuszczem uzyskiwanym w procesie podgrzewania, miażdżenia i filtrowania nasion kakao.

Aztekowie pijali jąna zakończenie posiłku, przed wypaleniem tytoniu i sjestą. Uważana była za znakomity afrodyzjak, co potwierdza relacja Bernala Diaza del Castillo, żołnierza Hernana Corteza, zdobywcy Meksyku.

 

W odróżnieniu od Majów Aztekowie pili kakao ciepłe albo letnie, aromatyzowane waniliąlub innymi wonnymi przyprawami. Słodzili je miodem lub mieszali z różnymi rodzajami chili i barwili achiote. Podgrzewanie łagodziło jego gorzki smak i podkreślało aromat przypraw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej podaje kilka przepisów na napoje z Kakao

 

-Napój Mocy-

Przede wszystkim, jeśli chcesz skorzystaćz najważniejszych dobrodziejstw tego „napoju bogów” zapomnij o mleku i cukrze. Mleko rozpuszcza m.in. kapsaicynęzawartąw chili, a to ona właśnie odpowiada za uczucie pieczenia i wywołuje wytwarzanie przez mózg endorfin odpowiadających za uczucie euforii. Podobnie ma to miejsce z pobudzającymi właściwościami kakao. O cukrze większość ludzi wie że jest on niezdrowy z wielu przyczyn również negatywnie wpływa na działanie napoju z kakao przede wszystkich poprzez sacharozę. Ponadto kakao przygotowane oryginalnie nie tylko smakuje, ale teżdziała zupełnie inaczej, niżsłodko-mleczne europejskie wymysły. Spróbuj, a sam(a) sięprzekonasz :)

Najważniejsze składniki tradycyjnego „napoju bogów” sącztery podstawowe: kakao (a optymalnie miazga kakaowa, czyli kakao nieodtłuszczone), mąka kukurydziana, chili, woda możemy również dodaćinne składniki drugorzędne nie są one koniecznesąto: achiote – annatto, wanilia,cynamon,płatki kwiatów i inne.

wsyp do kubka ok. 5 czubatych łyżeczek mąki kukurydzianej (zależy od niej gęstośćnapoju, z czasem będziesz sypać„na oko”)

- zalej mąkęniewielkąilościązimnej wody (ważne: chodzi o to, żeby z mąki nie porobiły sięgrudki po zalaniu jej wrzątkiem), ale tylko tyle, żeby po wymieszaniu zrobiła sięgęsta papka na dnie. Jeżeli wlejesz za dużo zimnej wody to potem po zalaniu gorącąwodąnapój nie zgęstnieje.

- następnie zalej kubek wrzątkiem do 2/3 i wymieszaj. Po chwili gdy przestaniesz mieszaćpłyn powinien jakby hamowaći przestawaćsiękręcićsam, czyli powinien jużgęstnieć.

- wsyp kakao - 5-6 solidnych, czubatych łyżeczek (zapotrzebowanie namagnez u dorosłego mężczyzny to 350mg,w 100g kakao jest 420mg – zwróćuwagę, czy w innych elementach diety dostarczasz organizmowi magnez/w jakich ilościach). Tu mieszanie trwa trochędłużej, tak, żeby nie było grudek, jak zostanąjakieśmałe to nic sięnie stanie, ale lepiej siępije bez.

- na koniec wsyp chili– zależnie od tego ile wytrzymasz (mi wystarcza po kilku miesiącach ok. 1 plaska łyżeczka). Sugerujędosypywanie chili stopniowo, żeby nie przesadzići móc później napój wypić. Powinno solidnie piec, żeby zaczęły Ci sięwytwarzaćendorfiny (organizm uzna smak chili za oparzenie, wytworzy endorfiny jako reakcjęobronno-uśmierzającąból), zwiększa to euforyczne właściwości samego kakao. Uwaga: u części naszych testerów chili powodowalo podrażnienie układu pokarmowego - nie jest to element niezbędny i można z niego śmiało zrezygnować, ważne, by pozostałe elementy napoju przygotowane byly tak, jak opisaliśmy.

Gęstośćpowinna wyjśćtaka, jak porządnej gorącej czekolady (pomiędzy budyniem, a pseudoczekoladąz automatu). Tak, żeby dało siępić, a nie trzeba było wyjadaćłyżeczką. Gdyby napój zrobiłCi sięzbyt gesty możesz na końcu dodaćjeszcze trochęwody i wymieszać. Gorzej, jeśli wyjdzie zbyt rzadki, bo jeżeli dosypiesz do gorącej mikstury mąkęzrobiąsięgrudki, których rozmieszanie jest strasznie irytujące:) Generalnie chodzi o to, żeby kakao oblepiało Ci przy piciu przełyk i jelita, a w nich wchłaniały siępowoli wszystkie składniki odżywcze i pobudzające, a nie przechodziły wraz z płynem zbyt szybko do nerek. Pijąc przed przełknięciem potrzymaj płyn chwilęw ustach, wtedy chili/kapsaicyna lepiej działa.


 

 

 

 

 

 

 

 

-napój kakaowy-

Dobrym pomysłem wydaje się podawanie napoju z kakao z miodem i przyprawami na początku przyjęcie – to zawsze wprawi gości w dobry nastrój.

1/2 l wrzątku wody,  2 łyżki kakao
 wanilia, szczypta cynamonu,1/2 łyżeczki miodu
 chilli ,szczypta soli najlepiej himalajskiej
1/2 łyżeczki utartej skórki z cytryny lub limonki

Gotujemy kilka minut na małym ogniu i napój gotowy.

 

-napój kakaowy-

Prosty napój kakaowy,wystraczy mieć w domu kakao oraz kilka składników które mogą nam pasować w połączeniu z kakao.

1/2 l wrzątku wody,3 do 5 łyżeczek kakao                                                                                                                               chili,miód według uznania,   dodatkowo mozemy dodać kleik ryżowy lub kukurydziany jak również kasze manną                                                                                                                                                      można dodać liść mięty lub jakie kolwiek inne zioła czy przyprawy wszystko według własnego upodobania i gustu smaków.

 

-napój kakaowy dla dzieci-

Nie zapominajmy robić napoje kakaowe dla naszych dzieci, napoje te również jak najbardziej zalecane jest aby nie były robione na mleku pochodzenia zwierzęcego,i oczywiście nie słodzimy tych że napoi cukrem,najzwyczajniej pijmy i jedzmy kakao tak jak komu smakuje.

Na zdrowie :-) 

Informacje zdobyte z różnych zródeł w tym naukowych.

Serdecznie Pozdrawiam

Bogdan Hałucha